Gołębie na balkonie - co zrobić z gołębiami na balkonie ? - Siatki balkonowe, kolce przeciw ptakom, spirala na ptaki

Gołębie na balkonie - co zrobić z gołębiami na balkonie ?

Codzienne poranne gruchanie, odchody, gniazda, w gniazdach jajka, porozrzucane patyczki po całym balkonie, zabrudzone parapety i okna...nie ukrywajmy, że nie dla każdego, ale dla wielu osób to problem z którym trzeba się prędzej czy później zmierzyć, niestety. Ale ale, zacznijmy od początku, od najprostszych pytań.


 Co zrobić z gniazdem na balkonie ?


Zdecydowanie i z całą pewnością powstrzymajmy się najpierw od wyrzucania go, niezależenie czy są w nim jajka czy nie. Gołąb miejski czyli Columba livia forma urbana jest ptakiem pod częściową ochroną, co oznacza, że w okresie między 1 marca a 16 października nie możemy nie tylko usuwać gniazd i jaj, ale także umyślnie płoszyć gołębi i ich niepokoić. Proszę pamiętać, iż odstraszanie ptaków nawet w formie stukania w barierkę czy podłogę może być uznane za płoszenie ptaków z ich miejsc siedliskowych, karane może to być grzywną- jak to Ulpianus mawiał: dura lex, sed lex. Jeśli zobaczy to jakiś niezbyt przyjacielski sąsiad może powiadomić o tym służby miejskie i zaczną się problemy.

Cóż więc zrobić ? Prosimy skontaktować się z naszym biurem - nasi pracownicy pomogą uzyskać odpowiednie zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu przeniesienia bądź likwidacji gniazda. 

Dla zainteresowanych: tekst rozporządzenia poniżej


Nie mam gniazda na balkonie, ale jest bardzo zanieczyszczony przez ptasie odchody.


- Można spróbować samej/samemu go wysprzątać (dokładna instrukcja samodzielnego czyszczenia zostanie zamieszczona wkrótce) lub zlecić czyszczenie balkonu z odchodów naszym pracownikom, którzy zrobią to bezpiecznie, sprawnie, szybko i bardzo dokładnie. Pamiętajmy, że odchody gołębi należą do najbardziej niebezpiecznych ze względu na występujące w nich roztocza, wirusy i pasożyty, więc do samodzielnego sprzątania podejdźmy bardzo ostrożnie, zaś wcześniej nabądźmy odpowiednie akcesoria do bezpiecznego usunięcia zanieczyszczeń. 


Jakie formy zabezpieczeń są najbardziej skuteczne ?


- Jedynym w pełni skutecznym i dającym 100% pewność działania w każdych warunkach, o każdej porze dnia i roku, najbardziej trwałym i bezobsługowym, a co za tym idzie najlepszym zabezpieczeniem jest dedykowana siatka przeciw ptakom. Nie bez kozery piszemy "dedykowana", gdyż nie każda siatka się do tego nadaje. Często spotykanie zielone siatki na krzewy czy drzewa owocowe, siatki rybackie, plastikowe siatki zabezpieczające przed kretami oraz wiele innych nie nadaje się do takiego zastosowania i może wyrządzić ptakom krzywdę. Korzystajmy ze sprawdzonych, dedykowanych materiałów, zaoszczędzi nam to późniejszych kłopotów.

Płyty cd, wiatraki, worki foliowe, baloniki czy makiety ptaków nie działają lub działają tylko częściowo i to przez krótki okres czasu, nie płaćmy dwukrotnie, zaufajmy sprawdzonym sposobom. 


Siatka mi się nie podoba, zasłania widok i czuję się jak w więzieniu. 


- Są to najczęstsze argumenty osób, które takiej siatki w ogóle nie widziały. Współczesne siatki są estetyczne, bezpieczne, bardzo wytrzymałe i nie wpływają na ilość dostarczanego światła na balkon czy do mieszkania. Nie muszą nam Państwo wierzyć, proszę zapytać jakąkolwiek osobę, która posiada taką siatkę założoną przez profesjonalną firmę - z całą pewnością potwierdzi nasze zdanie.

Jeśli jednak siatki rzeczywiście nie chcemy, możemy kupić odstraszacz ultradźwiękowy, wydać na niego 350 zł i ufać, że będziemy wśród 15% osób, u których taki odstraszacz faktycznie się sprawdza. Powinniśmy też zaopatrzyć się w komplety rezerwowych baterii i pamiętać o ich wymianie zanim poprzednie przestaną działać. 

Możemy także rozwiesić worki foliowe na balkonie i zaufać w ich efektywność oraz delektować się szelestem folii podczas wiatru. Możemy również zakupić makietę kruka i podziwiać poranne gruchanie gołębi do niego podczas posiedzenia ptaków na poręczy balkonowej.  Możemy jeszcze zrobić wiele innych rzeczy... tylko po co, przecież wystarczy się tylko z nami skontaktować. 

Wyślij wiadomośćbiuro@grupab2.pl
Zadzwoń do nas ! 794 728 738