Siatka na balkon - Czy potrzebuję pozwolenia administracji ? - Siatki balkonowe, kolce przeciw ptakom, spirala na ptaki

Siatka na balkon - Czy potrzebuję pozwolenia administracji ?

Wielokrotnie podczas rozmów telefonicznych słyszymy pytanie: "Czy potrzebuję pozwolenia od administracji na montaż siatki balkonowej, czy konieczne są jakieś pozwolenia, dokumenty, papiery" ? Z powodu braku konkretnych uregulowań prawnych w tej kwestii, odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale...

... żadna administracja nam ani naszym klientom jeszcze nie odmówiła.

 


Montaż siatki przeciw ptakom a prawo


 

Definicja balkonu jako części mieszkania jest różnie interpretowana przez administracje, większość z nich wychodzi jednak z założenia (które oparte jest m.in. na wyrokach sądowych), iż balkon to część wspólna budynku, a nie odrębne "pomieszczenie" naszego mieszkania - musimy więc liczyć się ze zdaniem pozostałych lokatorów. Z prawnego punktu widzenia więc, administracja posiada nadrzędną władzę w tych kwestiach i może decydować czy siatkę możemy zamontować czy też nie.

Dlaczego tak jest ? Na administracji spoczywa obowiązek zachowania budynku w należytym stanie, co oznacza, m.in. iż powinna dbać by żadne elementy znajdujące się w obrębie elewacji nie wyrządziły nikomu szkody (np. spadająca, źle zamontowana antena satelitarna).

 


Teoria a praktyka


 

Nieinformowanie administracji - Najczęściej wybierana opcja wśród klientów którzy uważają, że pracownicy w spółdzielniach i firmach zarządzających nieruchomościami robią wszystko aby utrudnić zwykłemu lokatorowi życie. Warto podkreślić, że ingerencję w elewację budynku podczas montażu siatki porównać można do zamontowania suszarki z linek na ubrania, nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją, w której administracja nakazałaby demontaż siatki balkonowej, tym niemniej należy pamiętać, iż ma taką możliwość. Tutaj należy dodać niezwykle ważną uwagę: jeśli budynek przeszedł termomodernizację może być jeszcze w okresie gwarancyjnym (zazwyczaj wynosi on 3 - 5 lat), po wykonaniu montażu siatki wykonawca modernizacji może anulować gwarancję na elewację, wtedy wszelkie koszty ewentualnych napraw spółdzielnia może zrzucić na nas.

 

Informowanie administracji - Z uwagi na bardzo długi czas (zazwyczaj) otrzymania takiego pozwolenia, który mierzyć można w miesiącach, klienci uciekają od takiego rozwiązania, jednakże, po otrzymaniu zgody można już spokojnie zamawiać montera i nie martwić się o ewentualne konsekwencje. Jeśli administracja nie wyraża zgody na montaż siatki należy zażądać uzasadnienia decyzji i przeczytać dalszą część artykułu.

 


Administracja nie zgadza się na montaż siatki przeciw ptakom - co dalej ?


 

Niezależnie od uzasadnienia należy wysłać maila z potwierdzeniem odbioru bądź list polecony z ponowną prośbą o rozpatrzenie wniosku przez administrację. Podpowiadamy co można zawrzeć w takim piśmie, ażeby administracja przychylnie spojrzała na złożony wniosek:

  • Jeśli uzasadnienie wspomina o kwestiach technicznych jak np. dziurach w elewacji, które powstaną po montażu siatki, spieszymy donieść, iż posiadamy systemy montażu bezinwazyjnego. Montaż taki jest nieco droższy, ale nie wpływa w żadnym stopniu na strukturę ściany, jest więc w pełni bezpieczny i nie wymaga wiercenia dziur.
  • Jeśli nie zamontujemy siatki na balkonie, dostać się do niego mogą gołębie, które są nosicielami wielu chorób i pasożytów, odchody które zostawiają na balkonie są bombą epidemiologiczną i mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Większe prawdopodobieństwo powikłań występuje u dzieci, osób starszych i przewlekle chorych, jeśli więc mieszkają w naszym domu takie osoby, należy zwrócić szczególną uwagę administracji na ten ważny fakt. Nie jest to tylko nasza opinia lecz powszechne zdanie lekarzy, biologów, a także sanepidu, który często nakazuje usunąć takie zagrożenie na koszt administracji.
  • Siatka jest także zabezpieczeniem dla zwierząt domowych (kotów, psów), ludzi starszych oraz dzieci.
  • Siatka jest niemal niewidoczna (posiadamy siatki przezroczyste) i nie pogarsza estetyki budynku, zabezpieczając elewację przed ptakami nawet wpływa na poprawę jej wizerunku.
  • Jeśli nie pomogą powyższe argumenty prosimy o kontakt z nami - zawsze udaje nam się przekonać administrację :-)

 

Wyślij wiadomośćbiuro@grupab2.pl
Zadzwoń do nas ! 794 728 738